محل تبلیغات شما

 

نخل کنتیا (Kentia Palm) از جمله نخل های زیبای آپارتمانی می باشد که به نخل بهشتی نیز شهره دارد. این گیاه آپارتمانی در حالت بلوغ در گلدان به حدود ۳ متر ارتفاع می رسد. برگ های نخل کنتیا سبز و براق هست که در گوشه ی آپارتمان شما چشم نوازی می کند برای همین در منازل و اداره ها که فضای باز زیادی دارند توصیه می شود حتما این نخل را انتخاب کنند چرا که بسیار بزرگ و غول آسا هست و فضا زیادی را پوشش می دهد. کنتیا از جمله گیاهان آپارتمانی هست که در مقابل سایه و همچنین سرما مقاومت بالایی دارد. لذا برای آشنایی بیشتر با نحوه نگهداری این گیاه زیبا ادامه مطالب را مطالعه نمایید.

تکثیر:

جهت تکثیر نخل کنتیا می توان از بذر درخت مسن، میوه خرمای Howea استفاده نمایید. برای گرفتن بذر بهتر است زمانی اقدام نمایید که میوه و دانه از رنگ نارنجی به قرمز تغییر رنگ دهد آنگاه می توان از بذر آن جهت تکثیر گیاه استفاده نمود. بنابراین می توانید بذر به دست آمده را در فصل بهار درون مخلوط کوکوپیت و پرلیت ریز بکارید.

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی کنتیا

نور : گل کنتیا به نور متوسطی نیاز دارد و همانطور که از قبل گفتیم به سایه مقاومت زیادی دارد. لذا توصیه می شود آن را از تابش مستقیم خورشید مصون بدارید و از نور لامپ های مخصوص رشد گیاه استفاده نمایید.

تغذیه: می توانید برای تغذیه این نخل زیبا از کود مخصوص نخل ها، به صورت ماهیانه استفاده نمایید. البته دقت نمایید مصرف بیش از حد کود باعث سوخته شدن برگ ها میگردد.

رطوبت : گیاه کنتیا با رطوبت متوسط بهترین رشد را خواهد داشت. لذا با تامین رطوبت متوسط می توانید بهترین رشد را انتظار داشته باشید البته چنانچه نتوانستید این شرایط را فراهم نمایید باز هم گیاه مقاوم خواهد بود.

خاک :  مناسب ترین ترکیب خاکی مورد نیاز کنتیا ترکیب خاک برگ و تفاله چای و شلتوک برنج و غیره … می باشد. یک ترکیب سبک که آب به خوبی زهکشی می شود و ریشه به خوبی گسترش پیدا می کند.

دما : این نخل خانگی تا دمای حداقل ۱۰ در جه را طاقت می آورد اما در دمای ۲۱ تا ۲۵ درجه رشد مطلوبی دارد.

بیماری های نخل کنتیا:

اگر برگهای پیر نخل زرد شد مشکلی نیست و سیکل طبیعی خود را در حال طی کردن است البته گاهی ممکن است علت آن شوری بیش از حد خاک و کمبود عناصر نیز باشد.

در صورت قهوه ای شدن نوک برگ ها می توان نتیجه گرفت گیاه دچار کمبود رطوبت و خشکی می باشد که بلافاصله شرایط محیط و رطوبتی ار باید تغییر داد.

چنانچه روی برگها تار عنکبوت ظاهر شود گیاه شما دچار کنه شده که می توانید با سم  فیدور آن را ازبین ببرید.

Sylindrocladiom یا Calonectria یک قارچی می باشد مه بر اثر آبیاری بیش از حد بر روی ساقه گیاهان چوبی از جمله کنتیا ظاهر می شود که باعث پوسیدگی، مرگ گیاهچه نهال، سوختگی ساقه و پوسیدگی ریشه می شود. که علایم آن شامل ظهور نقاط قهوه ای رنگ بر روی برگ های کنتیا می شود. برای درمان این قارچ می توان سپس از قارچکش های WP استفاده کرد و رطوبت مورد نیاز گیاه نیز تامین گردد.

تعویض گلدان

بهتر است سالی یک بار گلدان گیاه را چک کنید و چنانچه پی بردید ریشه نخل کنتیا تمام گلدان را فرا گرفته است و فضای خالی برای ادامه رشد وجود ندارد آنگاه اقدام به تعویض گلدان گل نمایید.

برای تعویض گلدان ابتدا باید خاک گلدان خشک شود. سپس گیاه را از گلدان خارج نمایید و خاک قدیمی چسبیده به ریشه را به آرامی جدا نمایید همچنین می توانید ریشه ها را کمی ببرید و سپس گیاه را در گلدانی بزرگ تر قرار دهید و با خاک جدید پر کنید و مقداری آب به آن بدهید.


nadigarden

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
بیوگرافی بازیگران مرکز تخصصی کسب و کار دکتر خدایار عبدالهی سیگما ostadsalam2 فروشگاه Kayliel4p Teren متاگیم-آکادمی آنلاین ماه مووی|دانلود فیلم و سریال،بازی،نرم افزار نقاشی ساختمان قطب